Switch to Desktop Version

Help fundraise for the school with your regular online shopping!
For more infomation, click here

​​​Extra Curricular timetable

Extra Curricular Activities & Classes Timetable 2017-18

 ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ 

WEEKDAY 1:15pm - 1:45pm After School: from 3:15pm
Monday  
Dance Studio Boys Crew Dance Company
(Mrs Monk)
 
Music Room Henley Voices Choir - all welcome
(Miss Blyth)
 

Netball Courts

Years 10 & 11 Netball Match Training
(Ms Thompson and Mrs Campton)
 
Room CO   Homework Club with an Associate Teacher (HLTA) (finishes at 4:15pm)
English Department   Examination revision clinic
(English Department)
Science Department   Science Trilogy revision clinic
Library Chess Club
Quiet Reading
Bonkers about Board Games
(Ms Stimpson)
 
Tuesday ​​​​​​​​
Dance Studio Dynamic Dance Company (boys/girls)
(Mrs Monk)
 
Music Room Orchestra (Invitation only)
(Miss Blyth)
 
Room C   GCSE French Revision and Examination Practice (finshes at4:15pm)
(Mme Pierre)
Room CO   Homework Club with an Associate Teacher (HLTA) (finishes at 4:15pm)
Room S Years 7 & 8 German Club
(Mrs Wootton)
German GCSE (finishes at 5:15pm)
(Mrs Wootton)
Room T1 and T2  

Resistant Materials Revision and Catch-up
(finishes at 4.20pm)

Laboratory 5   Y11 Triple-Award GCSE Science (finished at 5.10pm)
(Ms Pigott)
Room T4   Food Preparation & Nutrition Revision and Catch-up
(finishes at 4.20pm)
Room R   Spanish Foundation Revision (finishes at 4:15pm)
(Mr Discenza)
Room   Y11 Higher Mathematics revision until 4.15pm
(Miss Davies)
Library Chess Club
Quiet Reading
Bonkers about Board Games
(Ms Stimpson)
 
Wednesday ​​​​​​​​
Field   Year 10 Rugby (finishes at 4:15pm)
(Mr Singleton)
Music Room Ukulele - all welcome
(Miss Blyth)
Rock School (finishes at 4:15pm)
(Mr Hurst and Mr Smith)
Netball Courts   Year 7 Netball Training (finishes at 4:15pm)
(Ms Thompson/Mrs Campton)
Room CO Y7 ICT Homework Club
(Mr Assee)
Homework Club with an Associate Teacher (HLTA) (finishes at 4:15pm)
Room S   Year 11 French Revision and Exam Practice (finishes at 4:15pm)
(Mrs Wootton)
Room R   Spanish Higher Revision (finishes at 4:15pm)
(Mr Discenza)
Performing Arts Centre   Whole-School Musical Theatre Production rehearsals (Until 5.00pm)
(Performing Arts Sub-Faculty)
Science Department   Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) club (finishes at 4.10pm)
(Mrs Sagoo/Miss Rafiq)
Library

Chess Club
Quiet Reading
Bonkers about Board Games
(Miss Stimpson)

 
Thursday   ​
Dance Studio Inspire Dance Company
(Mrs Monk)
Force Dance Company (finishes at 4:30pm)
(Mrs Monk)
Music Room Y9-11 Choir (By audition)
(Miss Blyth)
Y11 Music Coursework Clinic (finishes at 4.30pm)
(Miss Blyth)
Netball Courts Years 8 & 9 Netball Match Training
(Ms Thompson/Miss Campton)
 
Room CO   Homework Club with an Associate Teacher (HLTA) (finishes at 4:15pm)
Room F   Ancient History Club (finishes at 4.20pm)
(Mrs Laszcz/Ms Shipley)
Room G   GCSE Geography Revision (finishes at 4.10pm)
(Miss Price)
Room J Debating Club
(Miss Cunliffe)
 
Room R   Spanish Foundation Revision (finishes at 4:15pm)
(Mr Discenza)
Room T3   GCSE Graphics Revision and Catch-up (finishes at 4.40pm)
(Mrs Munro)
Performing Arts Centre   Whole-School Musical Theatre Production rehearsals (Until 5.00pm)
(Performing Arts Sub-Faculty)
Library Chess Club
Quiet Reading
Bonkers about Board Games
(Ms Stimpson)
 
Friday  
Dance Studio Flexibility Club
(Mrs Monk)
 
Music Room   Y11 Music coursework clinic (finishes at 4.30pm)
(Miss Blyth)
Netball Courts Year 7 Netball Match Training
(Ms Thompson/Mrs Campton)
 
Room CO Y11 Business Studies Coursework Catch-up
(Mr Assee)
 
Room R Chess Club
Quiet Reading
Bonkers about Board Games
(Ms Thompson/Mrs Campton)

Spanish Higher Revision (finishes at 4:15pm)
(Mr Discenza)

Performing Arts Centre   Whole-School Musical Theatre Production rehearsals (Until 5.00pm)
(Performing Arts Sub-Faculty)